To co robię sprawia, że świat ma kręgosłup – zbieramy nakrętki na podnośnik do Instytutu Matki i Dziecka dla pacjentów z dystrofią mięśniową.

a3-plakat-01

 

Nakrętki zbieramy do czasu, gdy osiągniemy cel.

Naszym celem jest zebranie 6. ton nakrętek

na podnośnik dla pacjentów.

POBIERZ PLAKAT - ZBIERAJ NAKRĘTKI Z MARTĄ !!!

 

ksiazka_dla_dzieci_okladka_1

Patronat Honorowy

logoMDz

Książeczka Marta i Spino autorstwa Joanny Wiecińskiej, z ilustracjami Darii Grad, to jeszcze jeden przykład z kategorii „balsam dla duszy”, tym razem dziecięcej, hospitalizowanej. Autorka,
z wyczuwalną troską, prowadzi małego czytelnika przez kolejne etapy postępowania lekarskiego na oddziale ortopedycznym, snując opowieść o tym, co się wydarzy. Narracji towarzyszą pomysłowe ilustracje do pokolorowania oraz oryginalne zagadki, które uruchamiają twórczość i aktywność dziecka. Zadania do wykonania czynią dziecko aktywnym podmiotem całej opowieści.

Książki pozwalają na uwolnienie różnego rodzaju emocji oraz przeżyć. Umiejętnie dobrana lektura, uwzględniająca sytuację, zachowania i zainteresowania małego odbiorcy, wzmocni w nim to, co najlepsze, a także może stać się bardzo ważnym elementem jego samorozwoju.
Marta i Spino posiada walory terapeutyczne – ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w zachowaniu dziecka.

Bajkowa bohaterka przeżywa problem podobny do tego, z którym spotyka się chore dziecko. Mały pacjent dzięki tej lekturze, w tym przypadku z elementami arteterapii, utożsamia się z bohaterką, poznając określone wzory radzenia sobie z trudną sytuacją, jaką jest perspektywa operacji ortopedycznej.

Omawiana książeczka jest typem lektury, która pomimo prostoty, posiada ogromne walory psychoedukacyjne. Może być wykorzystywana po to, aby dziecku przekazać informacje o otaczającym je świecie, czy różnego typu sytuacjach, z jakimi może spotkać się w przyszłości. W oparciu o treść zawartą w książeczce, przepracowany i omówiony zostaje konkretny problem, który pomaga oswoić lęk przed operacją, co powoduje wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. Dziecko, wiedząc co się wydarzy, nie uruchamia wyobraźni w kierunku strasznej niewiadomej. Autorka, niejako prowadząc je za rękę, przedstawia kolejne etapy procedury medycznej, co pomaga pacjentowi odzyskiwać kontrolę nad emocjami, wyobrażeniami i,

w pewnym sensie, także nad własnym ciałem. Od dawna wiadomo jest, że dzieci przygotowane do pobytu w szpitalu są mniej zestresowane i szybciej zdrowieją.

Książeczka Marta i Spino może być stosowana zarówno przez rodziców, jak i personel medyczny. Świetna opowieść pozwalająca przygotować dziecko do operacji ortopedycznej.

 

mgr Grażyna Hennel - wieloletni praktyk pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i terapii pedagogicznej.

 

 

 

 

(PM)